Odszkodowania powypadkowe a zwrot nawiązki

Wiele osób, które były zobowiązane do wypłaty odszkodowania powypadkowego, zastanawia się, czy z OC może zostać zwrócona nawiązka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, sądy wciąż podejmują różne stanowiska w tej kwestii. Odszkodowania powypadkowe wypłaca ubezpieczyciel, problem pojawia się w momencie, kiedy ma on wziąć odpowiedzialność za nawiązkę, która jest spowodowana czynem zabronionym.

Odszkodowania powypadkowe przysługują nam w różnych sytuacjach

Odszkodowania powypadkowe mają stanowić kompensatę za poniesione straty, zarówno te zdrowotne, jak i psychiczne.  Opłacone z nich zostaje leczenie poszkodowanego – sprzęt medyczny, leki, opieka zdrowotna i straty moralne, a także odszkodowania powypadkowe związane z tym, że nie jest w stanie wykonywać on swojej pracy przez określony czas. Zdarza się jednak, że nie zawsze dochodzi do wypłaty całości kwoty odszkodowania z OC. Takie sytuacje zdarzały się w Polsce stosunkowo często, dlatego wciąż jest wiele wątpliwości.

Odszkodowanie powypadkowe – czym jest nawiązka?

Nawiązka to środek kompensacyjny, który wypłacamy poszkodowanemu w wyniku poniesienia przez niego krzywdy. Co do tego, czy można opłacić nawiązkę z polisy OC, narosło wiele mitów. Niestety, prawodawstwo nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, że nawiązka ma dwie funkcje – penalną (karanie sprawcy) i kompensacyjną (wypłatę odszkodowania). Odszkodowania wypadkowe mają jednak przede wszystkim chronić poszkodowanego, nie zaś karać sprawcę. Jednak sądy zdają się różnie interpretować przepisy. Kwestia nie jest czarno-biała i to, czy odzyskamy nawiązkę, może zostać rozstrzygnięte na sali sądowej. Do roku 2011 nawiązki nie można było uzyskać w ramach OC. Odszkodowania powypadkowe od 2011 uwzględniają również taką możliwość. Wcześniej stanowisko Sądu Najwyższego było jasne – nie ma ku temu przesłanek. Warto jednak śledzić aktualne informacje o tym zagadnieniu. Jak widać, prawodawstwo stara się dostosować do panujących warunków i zdaje sobie sprawę ze swojej omylności w niektórych kwestiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *